Afrykański pomór świń – jakie niesie ze sobą zagrożenia?

13.02.2019

Afrykański pomór świń to nie tylko szybko szerząca się, ale i zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy świń domowych i dzików. W żadnym wypadku nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani pod względem zdrowia, ani życia. Mimo to warto dowiedzieć się na temat tej choroby czegoś więcej. W końcu to na nią zachorować mogą powszechnie hodowane świnie i wszystkim dobrze znane dziki. Poniżej kilka przydatnych informacji.

Zwierzęta mogą się zarazić chorobą poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami, które są zakażone. Do zakażenia dochodzi bardzo szybko, szczególnie jeśli gospodarstwa utrzymujące świnie są zlokalizowane blisko siebie. Wirusy mogą przedostawać się z jednego do drugiego za pośrednictwem osób odwiedzających poszczególne gospodarstwa. Do tego samego prowadzi zakażona pasza, woda, wyposażenie, czy pokarm powstały na bazie kuchennych odpadków. W przypadku dzików odbywa się to z jeszcze większą łatwością. W końcu żyją w dużo swobodniejszych warunkach.

W jaki sposób rozpoznać afrykański pomóc świń?

Afrykańskiemu pomorowi świń towarzyszą charakterystyczne objawy, które występują u zwierząt. Można je wobec tego łatwo zaobserwować. Należą do nich:

  • liczne upadki, także u dzików,
  • sinica skóry zlokalizowana w takich miejscach jak uszy, brzuch, boki ciała,
  • wybroczyny w skórze,
  • duszności i wypływ piany z nosa,
  • specyficzny wypływ z worka spojówkowego,
  • biegunka i wymioty,
  • niedowład zadu,
  • drgawki mięśni oraz skurcze kloniczno-toniczne.

Co zrobić, podejrzewając wystąpienie afrykańskiego pomoru świń?

Gospodarz lub każda osoba, która zaobserwuje wystąpienie afrykańskiego pomoru świń, zobowiązana jest do zgłoszenia tego faktu do powiatowego lekarza weterynaryjnego. W przeciwnym razie poniesie konsekwencje karne, o których mowa jest w ustawie. Następnie do czasu przybycia weterynarza na miejsce, musi przeprowadzić skuteczną izolację i strzec znajdujących się w gospodarstwie zwierząt. Ponadto nie powinien wywozić produktów z gospodarstwa, mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt czy nawet wody i nawozów naturalnych. Pod żadnym pozorem gospodarz nie może wywozić z gospodarstwa materiału biologicznego. Do pomieszczeń, w których znajdują się zakażone zwierzęta, nie powinny wchodzić osoby postronne.

Niedostosowanie się do tych zasad może prowadzić do poważnych konsekwencji związanych z rozprzestrzenianiem się choroby.

W przypadku dzików, kiedy pojawia się ta choroba, powiatowi lekarze weterynarii mogą nakazać pewnego rodzaju specjalistyczne polowanie na dziki, a konkretnie odstrzał sanitarny dzików, jeżeli istnieje zagrożenie chorobą na określonym obszarze. Taki odstrzał przeprowadzany jest nie tylko na obszarze, w którym występuje ASF, ale również w regionach bezpośrednio zagrożonych.

Zagrożenia wynikające z występowania afrykańskiego pomoru świń

Afrykański pomór świń nie dotyczy bezpośrednio ludzi, więc wydaje się, że dla człowieka choroba ta nie stanowi żadnego zagrożenia. Tymczasem należy pamiętać, że kraj, w którym występuje ASF, narażony jest przede wszystkim na duże straty ekonomiczne zarówno w przemyśle mięsnym, jak i w samej hodowli. Pojawia się to w wyniku upadku świń, kosztów związanych z likwidacją ognisk choroby czy nagłym wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego, a nawet produktów pozyskiwanych od świń.