Polowanie wiosną – jak się ubrać?

11.03.2019

Wiosenne polowania na jelenie mogą sprawiać ogromną frajdę, jednak by tak faktycznie było, trzeba się dobrze przygotować. Wielu początkujących myśliwych nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na komfort polowania ma właściwy strój. Po długotrwałej zimie myśliwi marzą tylko o tym, aby pozbyć się ciężkiej, zimowej odzieży i włożyć coś znacznie lżejszego, wygodniejszego. Wybierając strój do polowania wiosną, trzeba uwzględnić nie tylko plusową temperaturę powietrza, ale również zmieniającą się kolorystykę otoczenia – zieleniące się drzewa i regenerującą się po mrozach trawę.

Jakie buty na polowanie wiosną?

Wiosna to pora roku, która kojarzy się zwykle z lekkim obuwiem, ale jak się okazuje, nie podczas polowań. W tym wypadku myśliwi muszą pozostać przy bardziej topornym obuwiu, choć trzeba przyznać, że warto, aby było zarazem wygodne. Pytanie tylko, czy to możliwe? W sklepach z asortymentem dla myśliwych jest bardzo duży wybór specjalistycznych butów. Można je dostać w każdym rozmiarze i to od ręki. Wśród polecanych butów, które mają sprawdzić się w czasie wiosennych polowań, są buty wodoodporne i wiatroszczelne.

Trzeba pamiętać o tym, że wiosenna pogoda miewa kaprysy, przy czym piękny słoneczny dzień może nagle zakłócić nawet silna ulewa. Dlatego buty te powinny bardzo dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Wybierając ten element garderoby, trzeba zwrócić uwagę na podeszwę, aby bieżnik był odpowiednio wyprofilowanych. Chodzi mianowicie o to, by obuwie to zapewniało dobrą przyczepność w każdych warunkach. Należy pamiętać, że na trawie czy leśnej ściółce nie zawsze grunt jest stabilny, dlatego porządne obuwie jest podstawą dobrego ubioru.

Warto pomyśleć o bieliźnie termicznej

Wiosną słońce świeci coraz częściej, a to motywuje nas nie tylko do odstawienia na bok ciepłych kurtek i zimowych butów, ale również do rezygnacji z bielizny termoaktywnej. Jednak czy w przypadku myśliwych i polowań w dość zmiennych warunkach atmosferycznych to dobry pomysł? Zdecydowanie nie! O tej porze roku mogą wiać bardzo silne wiatry. Raz jest ciepło, raz zimno, trudno o stabilną temperaturę. Zwykła ocieplająca bielizna zwykle sprawia, że ciało się poci. Wystarczy, że zawieje wiatr, a wówczas organizm się wychłodzi. To może prowadzić do przeziębienia, a przecież z polowania myśliwy powinien wrócić ze zwierzyną, a nie z katarem. Dlatego bielizna termoaktywna nawet w okresie wiosny jest podstawowym elementem garderoby prawdziwego myśliwego.

Kilka słów o ubraniu wierzchnim

Odzież wierzchnia odgrywa tu bardzo ważną rolę. Powinna być przede wszystkim kolorystycznie dopasowana do okoliczności. Kurtka, spodnie i czapka to elementy garderoby, które powinny być zielono-brązowe. Przewaga zieleni stworzy doskonały kamuflaż. Warto mieć na uwadze również to, w jaki sposób się poluje. Myśliwy, który poluje z podchodu, musi mieć lekką i niekrępującą ruchów odzież. Polując z zasiadki, powinien zaopatrzyć się w znacznie cieplejsze ubranie. Warto, aby włożył na siebie ciepłą kurtkę z kapturem, która zabezpieczy przed deszczem i wiatrem. Będąc w bezruchu, co przy tej metodzie jest standardem, można szybko zmarznąć, a to już wiadomo, do czego prowadzi.

Podsumowując, strój myśliwego odgrywa bardzo ważną rolę i powinien zmieniać się wraz ze zmianą pory roku. Musi być przystosowany do warunków atmosferycznych i metody polowania. Powinien skutecznie zabezpieczać ciało myśliwego i chronić jego organizm przed niekorzystnym wpływem zmieniającej się pogody. Dobry strój stwarza korzystne warunki do polowania na jelenie, a także na inną zwierzynę.