Cele łowiectwa w Polsce

28.12.2016

W dawnych czasach celem łowiectwa było przeżycie, czyli zdobywania mięsa oraz zwierzęcych futer, aby sprostać bardzo trudnym warunkom pogodowym. Wraz z rozwojem ludzkości zmieniły się początkowe intencje myśliwych.

Cele łowiectwa w Polsce

Aktualnie zasadniczym zapatrywaniem nowoczesnego łowiectwa jest zachowanie różnorodnej fauny – czyli świata zwierząt, przy równoczesnym obniżaniu ilości sporów pomiędzy ludźmi a zwierzynom.

Wielu ludzi identyfikuje myślistwo ze sportem lub zaspokajaniem chęci zabijania. Niestety jest to niezwykle płytkie i uproszczone podejście tych, którzy oceniają, nie poznawszy dogłębnie danego tematu. Łowiectwo wiąże się z ochroną zwierzyny, ale także z niezwykłymi emocjami, doznaniami i przeżyciami, które trudno wyartykułować. Czym jest łowiectwo i jakie są jego cele w świetle prawa?

Definicja łowiectwa

Łowiectwo to wszelkie zagadnienia dotyczące zwierzyny, jej hodowli oraz ochrony, sprawnego zarządzania łowiskami, polowań/odłowów, broni i szeregu innych, pomniejszych kwestii.

W Polsce przyjął się także kolejny podział na:
a) myślistwo jako procedury związane z pozyskaniem zwierzyny oraz z polowaniem
b) łowiectwo jako administrowanie terenami łowieckimi i zwierzostanem

Łowiectwo to dbanie o ochronę przyrody w zgodzie z ekologicznymi i racjonalnymi zasadami, na które składają się: tradycja, historia, etyka, prawo łowickie, gospodarka zwierzyną i bronią.

Cele łowiectwa według norm prawnych

Aby rozmawiać o łowiectwie, należy z pewnością zaznajomić się z jego prawnym charakterem.

Nowoczesne łowiectwo to nie tylko wielowiekowa tradycja i historia polowań. To znacząca składowa ochrony przyrody mająca na celu zachowanie różnorodności zwierząt i gospodarowanie populacjami gatunków łownych. Oznacza także dbanie o harmonię ekologiczną środowiska oraz spełnianie potrzeb ludzi w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej. Ludzie związani z myślistwem poświęcają gro swojego czasu na doglądanie fauny i flory polskiego ekosystemu.

Obowiązki członków PZŁ (Polskiego Związku Łowieckiego):

  • Czynne zwalczanie kłusownictwa oraz szkodnictwa łowieckiego
  • Przestrzeganie zasad prawidłowej gospodarki łowieckiej
  • Uwzględnianie zasad selekcji populacyjnej i osobniczej zwierząt łownych

 

Kluczowe zapatrywania łowiectwa w Polce określają art. 3 i 4 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie.

Zgodnie z prawem główne cele łowiectwa:

  • Ochrona zwierząt łownych
  • Zachowanie różnorodności w świecie fauny
  • Gospodarowanie populacjami zwierząt łownych
  • Poprawa warunków bytowania zwierzyny
  • Kultywowanie kultury i tradycji łowiectwa

 

Etyka i zwyczaje łowieckie

W 1992 roku Naczelna Rada Łowiecka ogłosiła ,,Zbiór zasad etyki tradycji i zwyczajów łowieckich”, który podkreśla to, by każdy członek PZŁ kierował się zasadami etycznymi i moralnymi wobec świata przyrody. Łowiectwo to nadal zajęcie honorowe. Każdy myśliwy musi zgodnie z zasadami pamiętać o tym, że bierze odpowiedzialność za ekosystem, ponieważ ma ewolucyjną przewagę nad innymi istotami. Łowcy muszą mieć na uwadze także prawa przyrody i zwierząt.

Podsumowanie

Łowiectwo to niezwykle rozbudowana dyscyplina łącząca w sobie wiele elementów życia społecznego. Nasz świat to nierozerwalny kontakt z naturą, możliwość poznania oraz obserwowania interesujących, naturalnych zachowań zwierząt. Przebywanie na łonie natury to nie tylko przyjemność kontemplacji, ale także misja wobec świata zwierząt.