Polowanie to coś więcej niż tylko strzelanie

23.06.2017

Polowanie wielu osobom kojarzy się ze strzelaniem, tryskającą krwią, cierpiącymi zwierzętami, czyli ogólnie rzecz ujmując z przemocą. W ten sposób o myślistwie myślą jedynie Ci, którzy nigdy nie mieli z nim najmniejszej styczności. Jednak, czy jest w tym, choć trochę racji?

Faktycznie, kiedy myśliwy strzela do zwierzyny skrywającej się za drzewami lub spacerującej po łące, odbywa się najbardziej krwawa scena, jaką można sobie wyobrazić. Jednak to nie wszystko, na czym koncentruje się prawdziwy łowca. Dla niego polowanie to także przyjemność z możliwości obcowania z przyrodą. Jeżeli myśliwy traktuje łowy, jako pasję, nigdy nie podchodzi do tego tematu tak dosłownie. Wielu z nich uwielbia ten moment, kiedy na ich oczach ukazuje się stado jeleni, saren czy zajęcy, a gdzieś nad głową podśpiewują ptaki. Nawet odgłos świerszcza wówczas brzmi jakoś inaczej i raduje ich wbrew pozorom dobre serca.

Nie każdy może być myśliwym
Nie każdy może zajmować się myślistwem. Do polowania trzeba mieć konkretne cechy charakteru. Nie oznacza to jednak, że wszyscy myśliwi mają twarde serca i są mordercami. To w gruncie rzeczy dobrzy ludzie, którzy kochają przyrodę, a w tym zwierzęta.

Myśliwi fotografują dzikie zwierzęta i postępują według pewnych zasad
To przede wszystkim dzięki myśliwym mamy możliwość podziwiania dzikiej zwierzyny. To właśnie oni fotografują dla nas sarny, jelenie, dziki, stada zajęcy i innych zwierząt. Pragną dzielić się tym pięknem i uwieczniać tak ważne momenty, które dzieją się w ich życiu, podczas polowań i obserwacji. Dziś mają do tego duże możliwości – aparaty, kamery, nowoczesne telefony i tablety.

Prawdziwi myśliwi postępują według zbioru zasad etyki, tradycji i zwyczajów łowieckich. Nie polują dla korzyści materialnych. Muszą stale pogłębiać swoją wiedzę w zakresie ekologii, gospodarki łowieckiej, historii i tradycji polskiego łowiectwa. Co najważniejsze, myśliwy nigdy nie traktuje strzału jako treningu strzeleckiego. Wbrew temu, co się wydaje, prawdziwy łowca podchodzi do zwierzyny z poszanowaniem.