Polowanie na jelenia byka w okresie rykowiska

16.09.2019

Dokładnie 21 sierpnia rozpoczął się okres polowania na jelenie byki. Warto poznać kilka cennych wskazówek, które pomogą lepiej przygotować się do sezonu. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można spotkać jelenie byki, jak je rozpoznać i co ma do tego ich rykowisko, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Gdzie można spotkać jelenia?

Jelenie występują na terenie całej Polski. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zależnie od pory roku przemieszczają się, zmieniając tym samym miejsce bytowania. Spotyka się je głównie na terenach nizinnych i górskich. Występują w lasach liściastych i mieszanych. Mają poroże, dlatego próżno ich szukać w miejscach gęsto zakrzewionych. Jelenie nie żyją w pobliżu stada saren i danieli. Unikają też ludzi. Z drugiej jednak strony nie boją się hałasu – są w stanie przyzwyczaić się do ulicznego ruchu i dźwięków wydobywających się z kamieniołomów czy kopalni.

Jelenie na rykowisku

Rykowisko to inaczej okres godowy jeleni. Trwa miesiąc – rozpoczyna się w połowie września i kończy w połowie października. Samce, stając na czele chmar łani pilnują, aby żadna z nich się nie odłączyła. Bronią je także przed innymi bykami, aby nie dostały się do stada. Jeżeli jednak już tak się stanie, dochodzi do walki, w której przegrany ucieka. W tym okresie rujne łanie są pokrywane kilkakrotnie. Młodsze jelenie gromadzą od 6 do 10 łań. Starsze znacznie mniej, maksymalnie 2 łanie. Intensywność rykowiska jest uzależniona od wielu czynników. Wpływ na to ma chociażby pogoda oraz spokój w miejscu bytowania. Sprzyjające temu warunki to bez wątpienia chłodne dni i noce.

Jak polować na jelenie byki?

Odpowiedni czas na polowanie rozpoczyna się 21 sierpnia, a kończy wraz z upływem lutego. Obejmuje więc również okres rykowiska. Polować na jelenie byki można na wiele sposobów, a wybór jednego z nich zależy od różnych czynników. Mowa tu o warunkach terytorialnych, porze roku, doświadczeniu łowieckim oraz predyspozycjach myśliwego.

1 Polowanie z ambony, na zasiadkę i z podchodu

Najczęściej myśliwi polują z ambony. Nierzadko wybierają też metodę polowania na zasiadkę. W tym przypadku zasiadkę organizuje się dopiero po wcześniejszym rozpoznaniu terenu, tam, gdzie aktualnie przemieszcza się zwierzyna. Jednak w okresie rykowiska najlepiej polować z podchodu. Wówczas łatwo jest dotrzeć do jelenia po odgłosach jego ryków.

Trzeba zawsze pamiętać, żeby jelenie podchodzić “pod wiatr” i zwrócić szczególną uwagę na licówkę (łania prowadząca chmarę), która jest bardzo ostrożna i czujna. Potrafi ostrzec całą chmarę, jeśli myśliwy podchodzi w nieumiejętny sposób.

2 Polowanie na wab

Jeszcze inną metodą polowania jest polowanie na wab. Nie jest to proste zadanie, ale jak się okazuje, to najskuteczniejszy sposób w okresie rykowiska. Myśliwy musi mieć jednak spore doświadczenie, umiejętności wabienia, dobry słuch oraz profesjonalny sprzęt. W polowaniu tym chodzi o to, aby wywabić byka z kryjówki do spotkania z oszukanym rywalem.