Polowanie zbiorowe na przełomie października i listopada

08.11.2018

Jesienny las, mokre podłoże, a w oddali głośne pędzenie. Październik i listopad to istotne miesiące w kalendarzu łowieckim, ponieważ rozpoczynają sezon polowań zbiorowych. Myśliwi muszą być wyjątkowo czujni, spokojni i opanowani. Rezultat polowania nie jest do końca znany, jednak atmosfera i adrenalina determinują do działania. Zachowanie zimnej krwi w połączeniu z technikami zręcznościowymi jest próbą dla niejednego myśliwego. Przygotowanie polowania zbiorowego to wyzwanie, ale z pewnością niesamowity czas spędzony w gronie najlepszych. Co warto wiedzieć na temat polowania? W artykule przedstawimy niezbędne informacje, które z pewnością okażą się przydatną wskazówką przy okazji najbliższego polowania zbiorowego.

Bezpieczeństwo na polowaniu zbiorowym

Polowanie zbiorowe może zorganizować wyłącznie dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego. Prowadzący polowanie musi wykazywać się istotnymi cechami. Powinien być mentorem z doświadczeniem, cieszyć się szacunkiem wśród zgromadzonych, ponieważ w założeniu jego zadaniem jest trzymanie pieczy nad każdym kolejnym manewrem. Zachowanie bezpieczeństwa i analiza planu polowania zagwarantuje powodzenie i satysfakcjonujący rezultat.

Zalety i wady polowania zbiorowego

Początki jesieni są szczególne w leśnych przestworzach zarówno z punktu widzenia myśliwych, jak i zwierząt. Czujność zwierzyny wynika z wielu aspektów, a zachowania podczas polowania zbiorowego mogą znacznie odbiegać od reakcji, z którymi mamy do czynienia podczas indywidualnych zasiadek. Czy polowanie zbiorowe na przełomie października i listopada jest dobrym pomysłem? Jakie zależności wpływają na satysfakcjonujący rezultat, a co może spowodować niepowodzenie?

Do zalet należą dłuższe i cieplejsze dni. Polowania zbiorowe według prawa może być organizowane od wschodu do zachodu, tak więc im dłuższy dzień tym większa ilość pędzeń. Z uwagi na czas spędzony w lesie istotna jest pogoda. W pierwszych tygodniach polowań zwierzyna jest mniej czujna, zatem stanowi łatwy cel do odstrzału, a przy jej wytropieniu pomocne są szeleszczące jesienne liście. Zwierzyna poruszając się po podłożu zdradza swoją lokalizację.

Mimo wielu istotnych zalet nie można pominąć kilku przeciwskazań, które mogą wpłynąć na mało satysfakcjonujący efekt. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć warunków atmosferycznych. Z reguły październik i listopad obfitują w deszcze, zatem można się spodziewać pogorszenia warunków na terenach niektórych obwodów łowieckich. Za powodzeniem odpowiadają również obfitość upraw. Kukurydza na polach i grzyby w lesie mają wpływ na jakość polowania. Zwierzyna wówczas narażona jest na więcej bodźców, więc w konsekwencji jest bardziej płochliwa i rozproszona.