Jeleń szlachetny. Niełatwe starania o wymarzone trofeum z rykowiska

08.10.2018

Poranne odgłosy dochodzące z pustych polan przy lesie oznaczają tylko jedno – walkę między samcami o dominacje. Byli jelenia to niezwykle piękne i szanowane zwierzęta, a ich poroże stanowi cenne trofeum dla myśliwych. Należą do najpopularniejszych zwierząt łownych na terenie Polski. Okres rykowiska to doskonały moment na przypomnienie sobie kluczowych informacji na temat jelenia szlachetnego – jego występowania i cech szczególnych. W artykule przedstawimy sylwetkę jelenia oraz istotne informacje dotyczące polowania na tę wyjątkową zwierzynę.

Jeleń szlachetny wyróżnia się w lesie dzięki swojej pięknej sylwetce oraz okazałemu porożu. Nie bez powodu zyskał miano króla puszcz i lasów. Jest zwierzęciem roślinożernym i potrafi narobić szkód w obrębie upraw leśnych i polnych. W Polsce występuje na terenie całego kraju w lasach o dużych powierzchniach (powyżej 1000 ha), ze szczególnym uwzględnieniem obszarów górskich. Wiele z nich bytuje również na Mazurach. Ulubionymi terenami są lasy w sąsiedztwie łąk i pastwisk, gdzie jeleń może spokojnie żerować. Bez problemu potrafi się dostosować do warunków otoczenia, ale nie przepada za niespokojnymi siedliskami. Raczej unika terenów uczęszczanych przez turystów lub grzybiarzy, więc spotkanie jelenia w popularnych miejscach jest raczej niemożliwe.

Rykowisko czyli okres godowy jeleni szlachetnych przypada zazwyczaj na czas od początku września do początku października. Jest to czas gromadzenia się dojrzałych byków wokół chmary, która jest pilnie strzeżona przez dominującego samca. Charakterystyczne ryki podczas okresu godowego, to moment niezwykle fascynujący, który budzi szacunek wśród obserwatorów. Wówczas na rozległych polanach byki stadne oznajmiają swoją dominację i walczą z niepokornymi bykami, które pragną zawładnąć nad ich chmarą. Starcie jest zaciętą walką, która nierzadko kończy się poważnymi ranami, a nawet śmiercią słabszego przeciwnika.

Jak polować na jelenie w okresie rykowiska?

W czasie rykowiska polowanie na byka jelenia to wyzwanie, ale i moment, w którym zwierzyna nie jest tak płochliwa jak zwykle. Na jelenie w tym czasie poluje się indywidualnie. Odstrzału byka mogą dokonywać wyłącznie myśliwi z uprawnieniami selekcjonerskimi. Takie polowanie to swoisty pojedynek między zwierzyną a myśliwym. Ta emocjonująca przygoda wymaga doświadczenia i odpowiedniej taktyki. By polowanie okazało się sukcesem myśliwy musi znać zachowanie zwierzyny, jej zwyczaje i ślady, które pozostawia. Szczególną satysfakcję przynosi polowanie z zasiadki oraz jeszcze bardziej atrakcyjne polowanie “na wabia”. Polowanie “na wabia” polega na podchodzeniu ryczącego jelenia i umiejętnym wabieniu go poprzez naśladowanie głosu byka. Koniecznym jest do tego posiadanie dobrego słuchu i rozróżnienie, co oznaczają ryki jelenia w danej chwili.

Oczekiwanie na zwierzynę o świcie lub przed zmrokiem to niezwykle pasjonujący moment, który wymaga znajomości terenu i zaznajomienia się ze zwierzyną, a kiedy nadchodzi właściwy moment pada długo wyczekiwany strzał.

Na temat rykowiska pisaliśmy również w innym artykule, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tematem przedstawionym z innej perspektywy – link.