Emocjonujący pojedynek i pogoń za trofeum, czyli okres rykowiska

05.10.2017

Jak wiadomo od połowy września do połowy października, na obszarach leśnych dominuje jedno z najbardziej emocjonujących wydarzeń w świecie natury. Rykowisko, czyli okres godowy jeleni to niesamowite widowisko pokazujące siłę naturalnych odruchów zwierzęcych. Byki poszukują rujnych łani i odwrotnie. Wygrywa zawsze najsilniejszy przedstawiciel rodziny jeleniowatych.

Podczas rykowiska najlepszym sposobem są łowy z podchodu, wtedy miejsce poszukiwania zwierzyny wyznacza odgłos ryczącego byka. Na polowanie w tym czasie należy odpowiednio się nastawić. Upolowanie wymarzonego byka jest trudne i uzależnione od wielu czynników, jednakże w okresie godowym tych majestatycznych zwierząt chodzi o sposób przeżywania wydarzeń, a ustrzelenie trofeum często schodzi na drugi plan. Donośny głos natury i obserwacja pięknych byków to gwarancja niezapomnianych chwil.

Przez cały rok sprytnie chowają się w lesie, czujne na każdy ruch, nie dają się zaskoczyć. W okresie rykowiska jelenie są mniej wrażliwe na odgłosy i mniej podatne na płochliwość. Swoją uwagę skupiają głównie na obronie chmar łani. Tocząc pojedynek, wygrany byk odbiera swoje trofeum, a obserwatorzy mogą podziwiać starcie między samcami i w konsekwencji ucieczkę przegranego w głąb lasu. Rozpoznanie wieku jelenia byka wymaga doświadczenia. Donośny ryk godowy w serii 3 tonów jest wydawany przez dojrzałego jelenia, który osiągnął wiek w granicach 8-10 lat. Odzywają się rzadko, ale kiedy już to robią, młodsze osobniki nie mają złudzeń, kto rządzi na danym terenie. Masa ponad 200 kilogramów i ogromne wieńce byków sprawiają, że jest to spektakularne widowisko, dla którego warto zarywać noce, by móc je spędzić w lesie. Nie zawsze największy byk jest to ten właściwy do odstrzału.

Młodsze jelenie można poznać po odgłosie lub wielkości poroża. Jelenie zaczynają odważnie brać udział w rykowisku, mając około 6 lat, wtedy zaczynają być na tyle silne, że mogą stawać do walki z naczelnym samcem chroniącym swoją chmarę. Rykowisko jest zhierarchizowane i właściwa selekcja daje początek nowym pokoleniom. Możliwość przekazania swoich genów zawsze ma najsilniejszy! Ilość posiadanych łani jest uzależnione od wieku, im starszy i silniejszy samiec, tym większa ilość oddanych mu łani. Każdy, kto przeżył okres rykowiska, wie, jak cenne są te chwile. Spotkanie z bykiem i możliwość obserwacji rykowiska to niezapomniana łowiecka przygoda, która pochłania każdego roku na przełomie września i października.