Polowania w grudniu

24.11.2017

Wczesny zimowy poranek i padające pierwsze strzały. Dzik? Jeleń? Nie to kaczka! Jeśli rozważasz polowanie na ptactwo, grudzień jest najlepszym momentem! Malownicze widoki polskich stawów o poranku gwarantują wyjątkowe wspomnienia i motywacje do dalszych łowieckich planów. Polowanie na ptaki trwa od połowy sierpnia i, mimo że nasze zbiorniki obfitują w wiele gatunków dzikiego ptactwa, to kaczki stały się ulubionym trofeum dla myśliwych, a moment ustrzelenia jest prawdziwym triumfem dla myśliwego.

Większe kompleksy stawów rybnych, zbiorniki wodne zlokalizowane w lesie i niewielkie jeziora – większość obiektów wodnych na terenach obwodów łowieckich jest zamieszkałych przez cztery gatunki kaczek. Najpopularniejszymi trofeami dla myśliwych są: cyraneczki, głowienki, czernice oraz najliczniejsze krzyżówki. Ptactwo zazwyczaj preferuje stabilne wody, bez szybkiego nurtu. Wyjątek stanowi okres przymrozków, gdzie ptaki przenoszą się nad rzeki, by mieć dostęp do niezamarzniętej wody.

Myśliwi wykorzystują różne sposoby polowania na kaczki. Zajmują stanowiska na groblach lub brzegach zbiorników. Najczęściej wykorzystywana jest naganka, która płoszy zwierzynę z szuwarów i luster wody. Brodzący naganiacze mogą wykorzystywać pomoc psów, które działają w parze z myśliwym lub płoszą kaczki z szuwarów samodzielne. Z pewnością nieocenioną pomocą aporterów jest znajdowanie kaczek po zakończeniu polowania. Odszukanie wszystkich ustrzelonych ptaków jest priorytetem!

Współpraca z aporterem

Kaczki to niejedyna możliwość dla pasjonatów polowania na ptactwo. Polskie obwody łowieckie w grudniu umożliwiają polowanie na: bażanty, słonki, gęsi i łyski. Pędzenie na bażanty i polowanie lawą na kuropatwy to metody, które są wybierane najczęściej przez polskich myśliwych. Polowanie na ptactwo to najlepszy moment na sprawdzian dla aportera, którego zadaniem jest: wypłoszenie zwierzyny, jej wystawienie oraz odnalezienie ustrzelonego ptaka.

Wyobraźmy sobie, że mamy do dyspozycji kilkadziesiąt hektarów ziemi, na której przechadzają się bażanty. Psy są w gotowości u boku swych panów. Ruszają w jednej linii i współpracują na każdym etapie, by zdobyć jak najwięcej trofeów. Gwarantujemy, że warto poczuć tę adrenalinę!