Garść porad na temat wabienia

11.06.2018

polowanie-porady

Jedną z podstawowych zdolności myśliwych jest umiejętne zwabienie zwierzyny. Pozwala to na pozyskanie pięknych okazów, stosunkowo bez dużego wysiłku. Spośród wielu metod skutecznego polowania, to wabienie pomimo swojej trudności w wyuczeniu oraz potrzeby posiadania wprawnego słuchu, jest w czołówce jeżeli chodzi o efekty. Jak powinno się to robić? Czy jest to metoda dla każdego i co należy posiadać, aby przejść do wabienia zwierzyny? W artykule tym, skupiając się na wabieniu jeleni – byków, postaramy się odpowiedzieć na zadane pytania.

Kluczowa umiejętność wabienia

Skuteczne wabienie nie może istnieć bez posiadania dobrego słuchu muzycznego. Ponadto, poznanie głosów, jakie wydaje zwierzyna i co się kryje za każdym dźwiekiem jest kluczowe, jeżeli chcemy przewidywać ich zachowania. Wyuczenie się tego fachu może zająć nawet lata. Im więcej czasu spędzimy na polowaniach i wsłuchiwaniu się w odgłosy zwierząt, tym lepiej poznamy ich zwyczaje. Ważna tu jest cierpliwość i zaciekła ciekawość. Musimy pogodzić się z faktem, że takiej umiejętności nie nabędziemy od razu, a poprzez lata doświadczenia.

Dobranie odpowiedniej taktyki

Dostosowanie taktyki do sytuacji panującej na rykowisku jest równie ważne, co dobre wsłuchanie się w odgłosy zwierzyny. Przypadki, jakie podejście należy zastosować mogą być różne. Ograniczymy się jednak do tych spotykanych najczęściej.

Wabienie jelenia – byka, który ma już swoje lata lub posiada harem należy sprowokować. W tym celu, idziemy pod wiatr odpowiadając mu na wydawane dźwieki, w taki sposób aby wytworzyć rywalizację. Reakcją jelenia – byka na taką sytuację będzie oczekiwanie na swojego rywala. Efekt zwiększymy idąc groźnym krokiem, łamiąc po drodze gałązki.
Młode lub w średnim wieku jelenie – byki trzeba podejść nieco inaczej. Taka zwierzyna, po usłyszeniu naszego wabu będzie bała się odezwać, ale ciekawość nakaże im podejść do naśladowanego przez nas byka.

Instrumenty wykorzystywane przez myśliwych

Aby nasz głos odpowiadał temu, co wydają jelenie – byki i przyciągał ich uwagę zamiast je płoszyć, należy zastosować odpowiedni wabik. Posiłkując się doświadczeniem myśliwych oraz odpowiednią lekturą można zaliczyć do nich:

  • Muszla trytona – koniecznie z obciętym ostrym końcem i tu również wskazane są cienkie ścianki.
  • Szkło od lampy naftowej – ważne, aby miało cienkie ścianki.
  • Róg bawoli – średniej wielkości, zeszlifowany wewnątrz.

Do umiejętnego posługiwania się instrumentami również potrzeba wprawy. Zanim wybierzemy się na polowanie warto poćwiczyć wydawane dźwieki. Tutaj również ważne jest posiadanie dobrego słuchu.