Pies na polowanie – najważniejsze informacje
18.10.2019
Pies jest nie tylko najlepszym przyjacielem człowieka, ale jak się okazuje, również wiernym towarzyszem myśliwych w czasie polowań. Należy jednak mieć na uwadze to, że każda rasa preferuje inny teren, a więc trzeba zwrócić uwagę, na jakie polowania i w jakie miejsca zabiera się konkretne rasy psów. Jeżeli planujesz w najbliższym czasie wybrać się na polowanie z psem, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Zacznij od właściwego wyboru psa
Istnieją różne klasyfikacje psów myśliwskich. Jeden z najważniejszych podziałów uwzględnia zakres pracy psa oraz jego przydatność w czasie polowań.
Psy Aportery
Aportery aportują zwierzynę z lądu i wody. Bardziej współpracują z myśliwym, niż polują bezpośrednio. Wymienić tu należy między innymi następujące rasy:
- chesapeake bay retriever
- curly coated reteiever
- flat coated retriever
- golden retriever
Psy gończe
Zadaniem psów gończych jest znalezienie śladu, a następnie podążanie za zwierzyną. Polują pojedynczo, parami i sforą. Należą do psów odważnych i wytrzymałych. Zalicza się do nich następujące rasy:
- beagle
- ogar polski
- gończy polski
Psy Dzikarze
Dzikarze towarzyszą polowaniom na dziki. To one pędzą i oszczekują zwierzynę, doskonale radzą sobie też z osaczaniem. Wymienia się tu:
- jamniki
- foxteriery
- teriery
- ogary
- szpice myśliwskie
Psy Płochacze
Płochacze wyszukują i wypłaszają ptactwo oraz zwierzynę zdobną zarówno z zarośli, jak i szuwarów. Wśród tych psów znajdują się:
- spaniele
- welsh teriery
- łajki
- płochacze niemieckie
Psy Norowce
Norowce wypłaszają z nor lisy, króliki i borsuki. Nadają się do tych zadań idealnie z uwagi na swoje cechy fizyczne. Są niewielkie, mają długą sylwetkę i do tego krótkie nogi. Wymienić tu należy:
- jamniki
- welsh teriery
- foxteriery
Psy Posokowce
Posokowce wyróżniają się bardzo dobrym węchem. Wyszukują zwierzynę czarną i płową po zapachu. Wśród tych psów znajdują się następujące rasy:
- posokowce bawarskie
- posokowce hanowerskie
Psy Legawe
Legawe nie tylko wystawiają, ale również aportują drobną zwierzynę oraz ptactwo. Do psów tej grupy zalicza się:
- pointery
- setery
- wyżły
Psy Wyżły
Wyżły są przeznaczone do aportowania i wyszukiwania. Informują myśliwego o miejscu występowania zwierzyny. Są to:
- wyżeł niemiecki
- wyżeł węgierski
- seter
- pointer
Zanim zdecydujesz się na psa myśliwego
Przed ostatecznym podjęciem decyzji o przygarnięciu pod swój dach psa myśliwego, trzeba koniecznie zastanowić się czy w pobliżu znajduje się jakiś las, łąka, czy ewentualnie staw, gdzie można wybrać się z czworonogiem na spacer. Ogrodzony teren wokół domu, który zapewniłby psu pełną swobodę, też jest bardzo istotne. Należy mieć na uwadze przede wszystkim to, że nie zawsze pies ten może być spuszczony ze smyczy. Może zagrażać nie tylko ludziom, ale również innym psom i zwierzynie dziko żyjącej. Posłuszeństwo posłuszeństwem, ale nierzadko to instynkt bierze górę.
Podsumowanie
Pies w czasie polowania może być bardzo pomocny. Warto więc pomyśleć o takim wsparciu. Trzeba jednak dobrze wybrać czworonoga i przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy w ogóle istnieje możliwość stworzenia mu odpowiednich warunków do życia, bo to jest tu najważniejsze.
Jeżeli jesteś doświadczonym lub początkującym myśliwym, szukasz towarzystwa i dobrego miejsca na to, by wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem oddać się przyjemności, jaką jest polowanie, odwiedź nasze biuro polowań. Przedstawimy Ci naszą ofertę, z której na pewno będziesz zadowolony.