Najpopularniejsze wyroby z poroży jeleni

22.05.2020

Każdej wiosny w lasach można natrafić na niezwykle ciekawe znalezisko, a mianowicie zrzuty jelenia. W zależności od wieku byka, różnią się od siebie kształtem i wielkością. Co roku samcom wyrastają, a według żargonu myśliwskiego, nakładają poroża. Co ciekawe, przyrastają w niebywałym tempie nawet 1,5 cm na dobę. Wiosną, w lasach można spotkać poszukiwaczy, którzy sprzedają swoje znaleziska lub zachowują na pamiątkę. Zrzuty jelenia są wyjątkowo piękne, dlatego wykonuje się z nich wiele przedmiotów. Ponadto, stanowią oryginalny element dekoracyjny, dlatego można je spotkać w wielu domach oraz leśniczówkach.

Do czego można wykorzystać zrzuty jelenia?

Warto wiedzieć, że nie ma dwóch identycznych poroży, dlatego każdy przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju. Niezwykle często zrzuty jelenia są wykorzystywane do wytwarzania elementów oświetlenia. Dużą popularnością cieszą się lampy oraz żyrandole. Ich wielkością można praktycznie dowolnie manipulować. Na rynku dostępne są zarówno małe lampy, idealnie pasujące do niewielkich pomieszczeń, jak i olbrzymie żyrandole, które świetnie sprawdzą się w restauracjach i salach.

  • Dużą popularnością cieszą się meble, do wytworzenia których zostały użyte zrzuty jelenia. Szczególnie pięknie wyglądają stoły oraz ławy, w których poroża stanowią podstawę. Identycznie jak w przypadku żyrandoli, można znaleźć zarówno małe stoliki, jak ogromne ławy, idealnie nadające się do przestronnych pokojów, gdzie spożywa się posiłki.

  • Ciekawie prezentują się również fotele i sofy ze zrzutów jelenia. Połączenie poroży i skóry sprawia, że takie meble cechują się elegancją i długą żywotnością. Skóra może być barwiona praktycznie na każdy kolor, dzięki czemu dopasowanie fotela lub sofy do aranżacji konkretnego pomieszczenia nie stanowi żadnego problemu.

  • Osobom, które lubią przesiadywać przy klimatycznym świetle, z pewnością przypadną do gustu świeczniki wykonane z poroży. Na rynku można znaleźć zarówno wersje na trzy, pięć, jak i więcej świeczek.

Zrzuty jelenia szczególnie atrakcyjnie prezentują się w otoczeniu drewna, skóry lub szkła. Stanowią piękny dodatek do pomieszczeń utrzymanych w tradycyjnym stylu. Co więcej, to niezwykle wartościowy prezent, nie tylko dla myśliwych i leśników, ale również dla wszystkich miłośników fauny i flory.

Elementy dekoracyjne ze zrzutów jelenia

Do czego jeszcze można wykorzystać poroża jeleni? Powstają z nich m.in. piękne kwietniki, które w szczególności przypadną do gustu miłośnikom roślinności. Ponadto, ze zrzutów powstają piękne stojaki na wino, mieszczące kilka lub kilkanaście butelek.

  • Niezwykle często z poroży wykonuje się stojaki na drewno, które łączą w sobie funkcje dekoracyjne i praktyczne. Elementy tego typu idealnie pasują do przestronnego salonu, w którym znajduje się kominek dający przyjemne ciepło.

  • Zrzuty jelenia się także wykorzystywane do tworzenia stojaków na gazety i czasopisma. Stosunkowo niewielkie rozmiary pozwalają na umiejscowienie go nawet w małym pomieszczeniu.

Ponadto, poroża mogą służyć jako różnego rodzaju podstawki, zarówno pod małe, jak i średnie przedmioty. Warto pamiętać, że niejednokrotnie tego typu elementy dekoracyjne są tworzone na zamówienie. W zależności od wielkości i stopnia skomplikowania, cały proces trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Wszystkie przedmioty z poroża są wyjątkowe i unikalne. Co więcej, zachowują swój pierwotny wygląd przez wiele lat.