5 nietypowych zastosowań poroży

10.04.2020

Wiosna to czas, w którym jelenie, a dokładniej samce, gubią poroże. Nie każdy wie, że są one wykorzystywane w różny sposób – od ozdób, aż po praktyczne elementy wyposażenia wnętrza. Poroże jelenia przyrasta od 1 do 2 cm na dobę, dzięki czemu jest to jeden z najszybciej rosnących organów wśród wszystkich ssaków.

Na głowie rosłego jelenia prezentuje się niezwykle okazale, jednak co roku każdy samiec je gubi i na jego miejsce wyrasta (w żargonie myśliwych przyjęło się wyrażenie “nakłada”) kolejne. Niejednokrotnie nowo powstałe poroże jest jeszcze bardziej okazałe od poprzedniego. Do produkcji jakich przedmiotów można wykorzystać ten dar natury?

Nietypowe wykorzystanie poroży

Poroże jelenia, nazywane również wieńcem, jest określane jako kostny twór, który wyrasta na kości czołowej samców. Jego głównym zadaniem jest obrona. Ponadto, samce wykorzystują je również do walki podczas okresu godowego. Gdy zbliża się wiosna, w tkankach powstają puste miejsca, które systematycznie się powiększają, w wyniku czego poroże się odłamuje i zaczyna wyrastać nowe. W jaki sposób można je wykorzystać?

  1. Elementy wyposażenia domu takie jak stoły i fotele, do których wykonania użyto poroża jelenia, są niezwykle pięknym uzupełnieniem klasycznej aranżacji. W większości przypadków łączy się je z drewnem i naturalną skórą. Całość prezentuje się bardzo dostojnie. Niejednokrotnie kolor wykończenia można ustalać indywidualnie, dzięki czemu nowy nabytek będzie bardziej spójny z wystrojem wnętrza. W przypadku stołów, poroże jelenia pełni rolę podstawy. Można spotkać zarówno okrągłe, jak i prostokątne modele. Zastosowanie przyssawek sprawia, że wieniec można bez trudu zdemontować i dokładnie umyć stół.
  2. Kolejnym niezwykle popularnym zastosowaniem poroży są żyrandole. Na rynku można znaleźć zarówno duże, jak i małe modele, dzięki czemu dopasowanie konkretnego egzemplarza do wielkości pomieszczenia nie stanowi problemu. W żyrandolach są zainstalowane nowoczesne żarówki, cechujące się wysoką wydajnością świetlną i niskim zużyciem energii elektrycznej. Poroże jelenia można również wykorzystać do stworzenia pięknego kinkietu, który ozdobi każdą ścianę. Co więcej, można wybrać czy preferuje się lewy, czy prawy zrzut.
  3. Sproszkowane poroże jelenia wykorzystuje się również w suplementacji. Na początku było stosowane głównie w medycynie chińskiej, jednak obecnie jest znane praktycznie na całym świecie. Preparaty w formie kapsułek są stosowane przez sportowców. Dzięki swoim właściwościom wspomagają procesy regeneracyjne w całym organizmie. Dodatkowo środki tego typu działają regenerująco, m.in. na skórę.
  4. Poroże jelenia, a dokładniej komórki macierzyste, są jednymi z najważniejszych składników kosmetyków regeneracyjnych. Takie preparaty nie tylko skutecznie nawilżają skórę, ale również sprawiają, że staje się ona jędrna i sprężysta. Co więcej, dobroczynne działanie kosmetyków można zaobserwować już po 3 tygodniach stosowania.
  5. Poroże może być również wykorzystywane jako gryzak dla psa. Jego przygotowanie rozpoczyna się od wysterylizowania całości przy pomocy pary wodnej i pocięcia na mniejsze części. Zrzuty są bogate m.in. w kolagen, fosfor, magnez i wiele innych cennych składników. Co więcej, nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu są bezpieczne dla wszystkich ras.

Jak widać, zastosowanie poroża jelenia jest niezwykle szerokie, a niekiedy nawet zaskakujące. W profesjonalnych sklepach można znaleźć niezwykle piękne przedmioty, które niejednokrotnie są prawdziwymi dziełami sztuki.