Rodzaje broni myśliwskiej

18.12.2019

Polowanie w Polsce ma wielowiekową tradycję. Na przestrzeni lat zmieniała się nie tylko taktyka, ale przede wszystkim broń używana w trakcie polowań. Obecnie przepisy prawne ściśle precyzują pojęcie broni myśliwskiej, która różni się od siebie m.in. konstrukcją i przeznaczeniem. Przed wyborem konkretnego modelu, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami, aby lepiej dopasować konkretny egzemplarz do swoich wymagań i preferencji. Jaką broń wybrać zasadzając się na dziki, a jaką użyć w trakcie polowania na jelenie? Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje broni myśliwskiej?

Podział broni myśliwskiej ze względu na amunicję

Jednym z podstawowych kryteriów, według którego rozróżnia się broń myśliwską, jest rodzaj stosowanej amunicji. To właśnie od niej w dużej mierze zależy m.in. wykorzystanie sprzętu.

  • Do broni śrutowej zaliczamy przede wszystkim strzelby. W zależności od konstrukcji mogą mieć jedną lub dwie lufy. W przypadku gdy dwie lufy charakteryzujące się taką samą średnicą znajdują się obok siebie w orientacji poziomej, mamy do czynienia z dubeltówką, nazywaną również dwururką. Gdy jedna lufa znajduje się nad drugą, strzelba jest określana jako nadlufka. Broń tego rodzaju jest wykorzystywane m.in. do polowania na ptactwo.
  • Broń kulowa wyróżnia się jedną lub dwiema gwintowanymi lufami. Do tej kategorii zaliczamy sztucery, które są wykorzystywane m.in. podczas polowania na jelenie i dziki.
  • Broń kombinowana oferuje możliwość strzelania zarówno pociskami śrutowymi, jak i kulowymi. W zależności od producenta oraz konkretnego modelu może mieć dwie, trzy, a nawet cztery lufy.

Podział broni ze względu na sposób ładowania i automatykę

Kolejnym, bardzo istotnym podziałem broni myśliwskiej jest sposób ładowania naboju, który znacząco różni się w zależności od konkretnego typu broni.

  • Do broni łamanej zaliczamy m.in. jednolufowe strzelby oraz sztucery. Ponadto, w tej kategorii znajdują się nadlufki, dubeltówki, frilingi i drylingi. Za każdym razem, kiedy myśliwy chce przeładować broń, musi ją złamać, czyli złożyć.
  • W przypadku myśliwskiej broni niełamanej również mamy do czynienia ze strzelbami, jednak przeładowanie nie odbywa się poprzez złamanie broni i wprowadzenie nowego naboju, tylko przez przesunięcie czółenka do tyłu, a następnie do przodu. W tym momencie łuska zostaje wyrzucona, a nowy nabój z magazynka trafia do komory. Do tej kategorii także są zaliczane sztucery, w których wprowadzenie nowego pocisku odbywa się poprzez przesunięcie ruchomej dźwigni w górę, a następnie w dół. Do myśliwskiej broni niełamanej zaliczamy ponadto strzelby samopowtarzalne oraz strzelby jednolufowe, z tak zwanym suwliwym zamkiem.

 

Kolejnym rozróżnieniem jest automatyka. Jak wygląda podział broni myśliwskiej ze względu na to kryterium?

  • W przypadku broni jednostrzałowej, jak sama nazwa wskazuje, po każdym oddanym strzale, myśliwy musi ręcznie umieścić nowy nabój w komorze. Do tej kategorii zaliczamy m.in. myśliwską broń łamaną.
  • Broń powtarzalna jest wyposażona w magazynek, z którego pocisk trafia bezpośrednio do komory. Dzieje się to przy wykorzystaniu specjalnego mechanizmu. W tej kategorii znajdują się m.in. sztucery wyposażone w ruchomą dźwignię, wykorzystywane m.in. podczas polowania na jelenie.
  • Broń samopowtarzalna, nazywana także automatyczną, nie wymaga ręcznego przeładowania, tak jak ma to miejsce w przypadku broni powtarzalnej. Nabój w broni samopowtarzalnej automatycznie trafia do komory po strzale.

 

Broń myśliwską można jeszcze dzielić ze względu na kaliber oraz długość lufy, jednak powyższy podział jest najbardziej popularny zarówno wśród początkujących, jak i doświadczonych myśliwych.