Poroża jelenia – jego zdrowotne właściwości

16.04.2019

Mówi się, że jest fenomenem natury. Do tego rośnie bardzo szybko. Mowa tu o porożu jelenia, które jest najsilniejszym organem tego zwierzęcia. Za jego wzrost odpowiada insulinowy czynnik wzrostu IGF-1 oraz zestaw aż 18 hormonów i masa polipeptydów. Tym sposobem poroże jelenia zyskuje prozdrowotne właściwości.

Komórki macierzyste z poroża jelenia MIC-1 to wciąż dla wielu osób coś zupełnie nowego, nierzadko również całkiem nieznanego. Dlatego warto poznać, choć kilka podstawowych informacji, które pomogą przybliżyć wiedzę na ich temat. Podobno są one jednym z najważniejszych odkryć w dziedzinie kosmetologii, weterynarii i medycyny. Komórki te skutecznie stymulują ludzkie komórki do autoodnowy i odbudowy. Zadaniem preparatów zawierających ten składnik jest sprawienie, aby organizm odnawiał się sam, bez wpływu sztucznych substancji.

Należy podkreślić, że komórki macierzyste naturalnie występują w ludzkim organizmie. W związku z tym same stymulują procesy regeneracyjne. Przykładowo młoda skóra jest jędrna i gładka. Kiedy się starzeje, traci elastyczność. Komórki macierzyste z poroża jelenia przywracają komórkom ich naturalną i zarazem prawidłową funkcję. W pewnym sensie dzięki nim organizm leczy się samodzielnie.

Komórki macierzyste z poroża jeleni

Naukowcy wyhodowali komórki macierzyste z poroża jeleni i zarazem udowodnili, że dają one początek elementom, z jakich składa się poroże. Należy wymienić tu chrząstki, nerwy, skórę, kości oraz naczynia krwionośne. Pierwsze badania przeprowadzono już wiele lat temu. Udowodniono wówczas, że komórki z poroża mają niezwykłe właściwości. Ich zaletą jest chociażby to, że potrafią bardzo szybko się dzielić. Przeprowadzono liczne badania na myszach, królikach i koniach sportowych. Wszystkie dowiodły, iż są one jednym z najsilniej regenerujących preparatów naturalnego pochodzenia.

Właściwości lecznicze ekstraktu z poroża jelenia

Ekstrakt z poroża jelenia stymuluje limfocyty Th1 i zarazem redukuje Th2. Ponadto skutecznie zwiększa poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1. Hamuje cytokiny zapalne IL-1 i IL-6, dzięki czemu chroni przed osteoporozą. Suplementy, które zawierają ekstrakt z poroża jelenia, mają w swoim składzie naturalny ludzki IGF-1. Ekstrakt ten zmniejsza nadciśnienie tętnicze, poprawia stabilność psychiczną, a także hamuje produkcję tlenku azotu NO i stany zapalne.

W medycynie chińskiej wykorzystuje się go do leczenia ran, skaleczeń i poparzeń. Stosuje się go również w przypadku przewlekłego zmęczenia i osteoporozy. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Ekstrakt zawarty w porożu jelenia jednocześnie hamuje metaloproteinazę MMP-9 oraz czynnik VEGF. Jego ogromną zaletą jest to, że posiada on właściwości antyoksydacyjne względem zapalenia kości i stawów. W związku z tym może chronić kości i stawy.

Suplementy i inne środki z wykorzystaniem poroża jeleni

Aktualnie produkuje się przeróżne środki lecznicze z wykorzystaniem poroża jeleni. Są to między innymi suplementy diety dla osób, które mają obniżoną wydajność w pracy. Mają one wpływać na wzmocnienie pracy układu immunologicznego, wspomagać odporność w chorobach wywołanych przez infekcje. Mówi się, że produkty na sproszkowanym porożu jelenia syberyjskiego nie tylko wykazują się niesamowitą skutecznością, ale również są bezpiecznymi adaptogenami na tej planecie.

Nazwy tego typu preparatów można by wymieniać bardzo długo. To oznacza, że produktów tych jest naprawdę dużo, co z kolei świadczy tylko o jednym – ekstrakt z poroża jelenia ma bardzo cenne właściwości zdrowotne.